Jei pastebėjote, kad jūsų šilauogės lapai įgavo raudoną atspalvį, nepanikuokite! Nors tai gali kelti nerimą, yra keletas priežasčių, kodėl tai vyksta. Šiame straipsnyje pasigilsime į dažniausiai pasitaikančias šilauogių lapų paraudimo priežastis ir kaip šią problemą spręsti, kad jūsų krūmai klestėtų.

Netinkamas dirvožemio pH

Šilauogės – rūgščią dirvą mėgstantys augalai, todėl idealus pH yra nuo 4,5 iki 5,5. Aukštesnio pH dirvožemyje šilauogės gali patirti maistinių medžiagų, ypač geležies, trūkumą. Šis trūkumas ir lemia šilauogių lapų paraudimą.

Norėdami patikrinti dirvožemio pH, galite naudoti nebrangų pH rinkinį arba nusiųsti dirvožemio mėginį kvalifikuotai dirvožemio tyrimo laboratorijai. Jei dirvožemio pH lygis yra per didelis, jį galima sumažinti naudojant sierą arba durpių samanas.

Grybelinės ligos

Keletas grybelinių ligų gali sukelti šilauogių lapų paraudimą. Dažnos kaltininkės yra lapų dėmėtligės, tokios kaip antraknozė ir septoriozė. Šios ligos dažniau plinta drėgnomis sąlygomis, ypač jei šilauogių auginimas nėra optimalus.

Pastebėję dėmes, paraudimą ar kitus neįprastus lapų spalvos pokyčius, atidžiai apžiūrėkite savo krūmus, ar nėra grybelių užkrato požymių. Prevencijos būdai: sodinti tik sveikus šilauogių krūmus, užtikrinti tinkamą vėdinimą reguliariu šilauogių genėjimu. Sergančius lapus nedelsiant pašalinkite. Jei problema išplitusi, gali reikėti naudoti fungicidus.

Netinkamas genėjimas

Šilauoges reikia reguliariai genėti, kad būtų užtikrinta gera oro cirkuliacija bei kuo daugiau saulės šviesos patektų į augalo vidų. Per tankūs, netvarkomi krūmai gali tapti streso šaltiniu, tuomet šilauogių lapai dažnai parausta.

Pagrindinis šilauogių genėjimas atliekamas žiemą, kai krūmas miega. Šiuo metu pašalinamos seniausios, storesnės šakos, taip skatinant naują, sveiką augimą. Taip pat svarbu pašalinti ligotas ar pažeistas šakas.

Veislei būdingos savybės

Atkreipkite dėmesį, jog kai kurios šilauogių veislės, ypač žemaūgės šilauogės, rudenį ar pavasarį laikinai gali įgyti rausvą lapų atspalvį. Jei bendra augalo būklė gera, žydi ir dera, toks lapų paraudimas gali būti tiesiog sezoninis, veislei būdingas požymis.

Nepakankamas saulės kiekis

Šilauogės reikalauja daug tiesioginės saulės šviesos, mažiausiai 6-8 valandas per dieną. Todėl itin svarbu tinkamai parinkti šilauoges sodinimo vietą. Pasodinus šilauoges pavėsingose vietose, augalas negaus pakankamai šviesos. Ilgainiui dėl šviesos trūkumo šilauogių lapai gali parausti.

Nepakankamas šaknų išsivystymas

Šilauogių auginimas vazonuose yra populiarus būdas mėgautis šviežiomis uogomis namuose. Tačiau per mažas vazonas ar konteineris gali riboti šilauogės šaknų augimą. Susipainiojusios, tankios šaknys trukdo tinkamai įsisavinti maistingąsias medžiagas – ir tai gali tapti paraudusių šilauogių lapų priežastimi. Reguliarus šilauogės persodinimas į didesnę talpą padės jūsų šilauogei klestėti.

Kitos galimos priežastys

  • Maistinių medžiagų trūkumas: Nors geležies trūkumas yra pagrindinė lapų paraudimo priežastis, ir kitų maistinių medžiagų trūkumas gali lemti lapų spalvos pokyčius. Atlikus dirvožemio tyrimą geriau suprasite kokių elementų trūksta.
  • Kenkėjai: Retais atvejais kenkėjai, tokie kaip amarai ar voratinklinės erkės, gali sukelti lapų paraudimą. Kruopščiai patikrinkite savo krūmus, ar nėra vabzdžių užkrėtimo požymių.
  • Vandens trūkumas: Nors šilauogėms ir patinka drėgna dirva, šaknų užmirkimas gali pažeisti šaknis ir sukelti lapų spalvos pokyčius. Užtikrinkite gerą drenažą ir giluminį laistymą sausais, karštais laikotarpiais.

Problemos diagnozavimas ir sprendimas

Kad galėtumėte pasirinkti tinkamą sprendimą, atkreipkite dėmesį į šiuos veiksnius:

  • Sezoniškumas: Ar šilauogių lapų paraudimas vyksta tam tikru metų laiku?
  • Lokalizacija: Ar visas krūmas raudonas, ar tik tam tikri lapai ar šakos?
  • Simptomai: Ar be paraudimo yra ir kitų požymių, tokių kaip dėmės, įtrūkimai ar vabzdžių veiklos požymiai?

Apsvarstę šiuos veiksnius, galite geriau nustatyti savo šilauogių lapų paraudimo priežastį ir imtis atitinkamų veiksmų problemai išspręsti.

Papildomi patarimai, kaip rūpintis šilauogėmis

  • Mulčiavimas: Mulčio sluoksnis padės išlaikyti dirvožemio drėgmę, slopinti piktžoles ir palaikyti pastovią šaknų zonos temperatūrą.
  • Laistymas: Laistykite giliai ir retai, ypatingą dėmesį skiriant vasaros laikotarpiui. Venkite laistyti lapus, nes taip galime paskatinti ligas.
  • Tręšimas: Šilauogėms tinka specialiai rūgščiamėgiams augalams skirtos trąšos. Tręškite vadovaudamiesi instrukcijomis ant trąšų pakuotės.

Išvada

Nors raudoni šilauogių lapai gali kelti nerimą, tai dažnai yra lengvai koreguojama problema. Diagnozavę paraudimo priežastį ir pritaikę tinkamus sprendimus, galėsite užtikrinti, kad jūsų šilauogių krūmai klestėtų ir toliau jus džiugintų gardžiu derliumi!

Šaltiniai

https://www.epicgardening.com/blueberry-red-leaves/

https://blogs.cornell.edu/berrytool/blueberries/leaves-are-unusually-colored-spotted-or-necrotic-browning/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *