Kodėl nedera trešnės?

Kodėl nedera trešnės?

Ar jūsų trešnės medis apsipylęs žiedais, bet uogų – nė kvapo? Trešnių nederėjimas – dažnas sodininkų galvos skausmas. Tačiau nesijaudinkite, šiame straipsnyje aptarsime septynias dažniausias priežastis, kodėl trešnės nedera, ir pateiksime praktinius sprendimus, kaip išspręsti šią problemą bei užsiauginti gausų saldžių uogų derlių.

1. Netinkamas trešnių sodinimas ir auginimas

Nors trešnės yra gana nereiklūs medžiai, netinkamas sodinimas ir priežiūra gali lemti prastą derėjimą.

Trešnės sodinimas: pamatai sėkmingam derliui

 • Laikas: Geriausias laikas trešnių sodinimui – pavasaris (po šalnų) arba ruduo (prieš šalčius).
 • Dirva: Trešnės mėgsta purią, derlingą, gerai drenuojamą dirvą, kurios pH yra neutralus arba šiek tiek rūgštus (6,0–7,0). Jei dirvožemis molingas ar smėlingas, jį reikėtų pagerinti kompostu, durpėmis ar kita organine medžiaga.
 • Vieta: Pasirinkite saulėtą vietą, apsaugotą nuo šaltų vėjų. Trešnėms reikia mažiausiai 6 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną.
 • Gylis ir atstumai: Sodinimo duobė turi būti dvigubai platesnė už šaknų sistemą ir tokio pat gylio. Atstumai tarp medelių priklauso nuo veislės: žemaūgėms veislėms pakanka 3-4 metrų, o aukštesnėms – 5-6 metrų.

Trešnės auginimas: rūpestis nuo sodinuko iki derliaus

 • Laistymas: Trešnės ypač jautrios sausrai žydėjimo ir vaisių formavimosi metu. Laistykite reguliariai, ypač jei nėra lietaus.
 • Tręšimas: Pavasarį naudokite subalansuotas trąšas, kuriose būtų azoto, fosforo ir kalio. Venkite pertręšimo azotu, nes tai skatina lapų, o ne vaisių augimą.
 • Genėjimas: Genėkite trešnes anksti pavasarį, pašalindami pažeistas, sergančias, susikryžiavusias ar į medžio vidų augančias šakas. Tinkamas genėjimas skatina oro cirkuliaciją ir šviesos patekimą, o tai padeda išvengti ligų ir didina derlių.
 • Apsauga: Saugokite trešnes nuo kenkėjų ir ligų, naudodami natūralias ar chemines priemones. Profilaktinės priemonės yra veiksmingesnės nei gydymas jau užsikrėtusių medžių.

2. Trūksta apdulkintojų arba netinkama veislė

Dauguma trešnių veislių yra kryžmadulkės, o tai reiškia, kad jos negali apsidulkinti pačios ir joms reikia kitos veislės žiedadulkių. Jei sode auga tik vienas medis arba visi medžiai yra tos pačios veislės, vaisiai gali nesiformuoti.

Savidulkės trešnės: Kai kurios veislės, pavyzdžiui, koloninės trešnės, gali būti iš dalies savidulkės, tačiau net ir joms kryžminis apdulkinimas dažnai padidina derlių.

Sprendimai apdulkinimo problemai

 • Pasodinkite kelias veisles: Idealiu atveju, pasodinkite 2-3 skirtingas trešnių veisles, kurios žydi tuo pačiu metu.
 • Pritraukite apdulkintojus: Sodinkite nektaringus augalus, tokius kaip levandos, čiobreliai ar šalavijai, kurie pritraukia bites ir kitus vabzdžius. Venkite naudoti pesticidus žydėjimo metu.
 • Rankinis apdulkinimas: Jei būtinai reikia, galite apdulkinti trešnes rankiniu būdu, pernešdami žiedadulkes nuo vieno medžio žiedų ant kito medžio piestelės.

Geltonos trešnės ir jų apdulkinimas

Geltonos trešnės, tokios kaip ‘Lapins’ ar ‘Stella’, gali būti iš dalies savidulkės, tačiau net ir joms kryžminis apdulkinimas gali padidinti derlių. Be to, geltonos trešnės gali būti jautresnės šalčiui, todėl jas reikia sodinti apsaugotoje vietoje.

3. Nepalankios oro sąlygos žydėjimo metu

Pavasarinės šalnos, ypač kai temperatūra nukrenta žemiau -2°C, gali pažeisti trešnių žiedus ir pumpurus, o tai lemia prastą derlių.

Sprendimai šalnų problemai

 • Apsaugokite medžius: Žydėjimo metu galite apsaugoti medžius nuo šalnų, uždengdami juos agroplėvele, šiaudais ar kita dengiamąja medžiaga.
 • Pasirinkite vėlyvesnes veisles: Vėlyvesnio žydėjimo veislės yra mažiau pažeidžiamos pavasarinių šalnų.

Per didelis lietus žydėjimo metu taip pat gali trukdyti apdulkinimui, nes nuplauna žiedadulkes ir trukdo vabzdžiams skraidyti.

4. Medžio amžius ir būklė

Jauni trešnių medeliai (iki 4-5 metų) gali dar nederėti, nes jiems reikia laiko subręsti. Senesni medžiai (20-30 metų) gali būti nusilpę dėl ligų, kenkėjų ar netinkamos priežiūros.

Sprendimai

 • Kantrybė: Jauniems medeliams reikia laiko, kol pradės derėti.
 • Tinkama priežiūra: Senesnius medžius reikia tinkamai prižiūrėti, laiku genėti, tręšti ir apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

5. Pertręšimas azotu

Per didelis azoto kiekis dirvožemyje skatina lapų augimą, tačiau stabdo žiedų ir vaisių formavimąsi. Todėl svarbu naudoti subalansuotas trąšas ir vengti pertręšimo.

Sprendimas

 • Subalansuotos trąšos: Naudokite trąšas, kuriose būtų ne tik azoto, bet ir fosforo bei kalio, kurie skatina žydėjimą ir vaisių formavimąsi.
 • Laikas: Venkite tręšti azotinėmis trąšomis vasaros antroje pusėje, nes tai gali paskatinti naujų ūglių augimą, kurie nespės sumedėti iki žiemos ir gali nušalti.

6. Trešnės ligos ir kenkėjai

Įvairios ligos (kokomikozė, moniliozė) ir kenkėjai (vyšninė musė, amarai) gali pažeisti trešnių lapus, žiedus ir vaisius, o tai lemia prastą derlių arba visišką jo nebuvimą.

Sprendimai

 • Profilaktika: Reguliariai apžiūrėkite medžius, ar nėra ligų ar kenkėjų požymių. Vėdinkite medžių vainikus, kad sumažintumėte drėgmę ir išvengtumėte grybelinių ligų.
 • Gydymas: Jei pastebite ligos ar kenkėjų požymių, nedelsdami imkitės priemonių. Naudokite natūralias arba chemines priemones, atsižvelgdami į pažeidimo lygį ir aplinkosaugos reikalavimus.
 • Atsparios veislės: Rinkitės trešnių veisles, kurios yra atsparios dažniausiai pasitaikančioms ligoms ir kenkėjams jūsų regione.

7. Netinkamas trešnių genėjimas

Netinkamas arba per didelis genėjimas gali pašalinti žiedpumpurius arba sutrikdyti medžio hormonų pusiausvyrą, o tai lemia prastą derlių.

Sprendimai

 • Saikingas genėjimas: Genėkite trešnes saikingai, pašalindami tik tas šakas, kurios yra pažeistos, sergančios, susikryžiavusios ar trukdo medžiui augti. Vasarą galite atlikti lengvą genėjimą, pašalindami nereikalingus ūglius.
 • Konsultacija: Jei nesate tikri, kaip tinkamai genėti trešnes, pasikonsultuokite su patyrusiu sodininku arba arboristu.

Trešnės nauda sveikatai: daugiau nei tik saldus skonis

Trešnės – ne tik skanios, bet ir labai naudingos sveikatai. Jos yra tikras vitaminų, mineralų ir antioksidantų lobynas. Štai keletas priežasčių, kodėl verta įtraukti trešnes į savo mitybą:

 • Antioksidantai: Trešnės yra gausios antioksidantų, tokių kaip antocianinai, kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir saugo ląsteles nuo pažeidimų.
 • Priešuždegiminės savybės: Trešnėse esantys junginiai gali padėti sumažinti uždegimą organizme, kuris siejamas su įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip artritas, širdies ligos ir vėžys.
 • Melatoninas: Šis hormonas, esantis trešnėse, reguliuoja miego ciklą ir gali padėti pagerinti miego kokybę.
 • Kalis: Trešnėse gausu kalio, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių sveikatai, raumenų funkcijai ir nervų sistemos veiklai.
Maistinė medžiagaKiekis 100 g trešnių
Kalorijos50 kcal
Angliavandeniai12 g
Skaidulinės medžiagos2 g
Vitaminas C10 mg
Kalis222 mg

Kantrybė ir tinkama priežiūra – raktas į sėkmingą trešnių derlių

Trešnių nederėjimo priežastys gali būti įvairios, tačiau dauguma jų yra išsprendžiamos tinkama priežiūra ir kantrybe. Pasirinkę tinkamas veisles, tinkamai pasodinę ir prižiūrėdami medžius, galėsite džiaugtis gausiu ir skaniu trešnių derliumi.

Nepamirškite, kad sveikos ir derlingos trešnės yra to vertos! Investuokite laiką ir pastangas į jų priežiūrą, ir jos jums atsidėkos saldžiomis uogomis, kurios ne tik džiugins gomurį, bet ir stiprins jūsų sveikatą.

Jei turite klausimų ar norite pasidalinti savo patirtimi, kviečiame palikti komentarą po šiuo straipsniu. Taip pat pasidalinkite šiuo straipsniu su kitais sodininkais, kurie susiduria su trešnių nederėjimo problema.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *