Kodėl išnyko dinozaurai?

Kodėl išnyko dinozaurai?

Dinozaurų era – tai laikotarpis, kada didingosios reptilijos valdė Žemę daugiau nei 160 milijonų metų. Nuo gigantiškų žolėdžių iki baisių plėšrūnų, šie įvairūs ir nuostabūs gyvūnai nepaliauja žadinti mūsų vaizduotės ir kelti daugybę klausimų. Tačiau viena didžiausių paslapčių lieka jų staigus išnykimas prieš maždaug 66 milijonus metų. Kodėl išnyko dinozaurai? Šis klausimas jau ilgus metus vargina mokslininkus ir mėgėjus, o atsakymas, panašu, slepiasi gilioje praeityje, žengiant per dinozaurų viešpatavimo erą, katastrofišką jų pabaigą ir evoliucijos vingius, lėmusius kai kurių išlikimą.

Dinozaurų era: milžinų valdymo metai

Maždaug prieš 230 milijonų metų atsiradę dinozaurai greitai tapo dominuojančia gyvybės forma Žemėje. Jų įvairovė stulbinama: nuo didingų, ilgakaklių zauropodų, mintagančių augalais, iki galingų teropodų, kaip antai Tyrannosaurus Rex, valdžiusių mėsėdžių pasaulį. Buvo ir skraidantys dinozaurai, pterozaurų būrys, ir vandens gyventojai, pavyzdžiui, pleziozaurai. Ši įvairovė atspindi dinozaurų prisitaikymo galimybes prie skirtingų aplinkų ir mitybos šaltinių.

Įspūdingas dinozaurų dydžių spektras

 • Giganotozauras: 13,2 m ilgio, virš 6 m aukščio ir sveriantis beveik 8 tonas, didžiausias kada nors atrastas mėsėdis dinozauras.
 • Argentinozaurai: ilgiausias žinomas dinozauras, siekęs net 39,7 m ir sveriantis apie 90 tonų.
 • Kompsognatai: mažiausias žinomas dinozauras, siekęs vos 1,2 m ilgio ir sveriantis apie 3 kg.

Dinozaurų sėkmę lėmė keletas veiksnių. Jų kiaušinių apvalkalas leido jiems dėti kiaušinius sausumoje, taip išvengiant grėsmių vandenyje. Jie turėjo efektyvią kvėpavimo sistemą, leidžiančią pasisavinti daugiau deguonies, o kai kurios rūšys turėjo sudėtingą socialinį elgesį ir medžiojo grupėmis. Šios inovacijos jiems suteikė konkurencinį pranašumą prieš kitas tuo metu gyvavusias rūšis.

Priežastys, kodėl išnyko dinozaurai

Prieš maždaug 66 milijonus metų Kreidos periodas staiga baigėsi, o kartu su juo ir dinozaurų era. Didžioji dalis gyvybės, įskaitant daugybę dinozaurų rūšių, per trumpą laiką išnyko. Kas gi nutiko?

Pagrindinė įtariamoji priežastis – asteroidas

Vyraujanti teorija teigia, kad į Žemę trenkėsi didžiulis asteroidas, sukeldamas pasaulinę katastrofą. Sprogimo smūgis sukėlė cunamius, gaisrus ir dulkių debesis, kurie užstojo saulę, drastiškai sumažindami Žemės temperatūrą. Šie įvykiai sutrikdė maisto grandines ir ekosistemas, lėmusios masinį išnykimą. Čiksulubo krateris Meksikoje laikomas įrodymu, patvirtinančiu šią asteroido teoriją.

Vulkanų veikla Dekane

Nors asteroidas laikomas pagrindiniu įtariamuoju, kai kurie mokslininkai mano, kad didžiulė vulkaninė veikla Dekano plynaukštėje Indijoje taip pat galėjo prisidėti prie katastrofiškos pabaigos. 

Ar yra kitų teorijų?

Asteroido ir Dekano vulkanų teorija yra plačiausiai pripažįstama dinozaurų išnykimo priežastis, tačiau egzistuoja ir kitos alternatyvios mintys:

 • Klimato pokyčiai: Kai kurie mokslininkai mano, kad lėtas, bet ilgalaikis temperatūros kritimas arba atšilimas Kreidos periodo pabaigoje galėjo pamažu silpninti dinozaurus, juos išstumiant iš konkurencingos kovos.
 • Ligų ir kitų patogenų plitimas: Masinės infekcijos ar parazitų atsiradimas taip pat galėjo vaidinti tam tikrą vaidmenį. Nors tiesioginių įrodymų nėra, ši idėja nėra atmetama.
 • Konkurencija su žinduoliais: Nors ankstyvieji žinduoliai Kreidos periode buvo nedideli ir nekėlė didelės grėsmės dinozaurams, jų greita evoliucija po katastrofos įvykio rodo jų prisitaikymo galimybes. Kai kurie mano, kad jie galėjo prisidėti prie kai kurių dinozaurų rūšių išnykimo, tačiau ši teorija yra prieštaringa.

Ar išties visi dinozaurai išnyko?

Nors didžioji dauguma dinozaurų išnyko, techniškai ne visi jie pražuvo. Paukščiai, kaip ir šiuolaikiniai stručiai, vištos ir plėšrieji ereliai, yra tiesioginiai dinozaurų palikuonys. Fosiliniai įrodymai aiškiai parodo evoliuciją nuo mažų, plunksnuotų teropodų iki šiuolaikinių paukščių. Jų prisitaikymas skraidymui ir gebėjimas gyventi įvairiais maisto šaltiniais leido jiems išgyventi katastrofą, pabaigusią kitų dinozaurų erą.

Ką galime sužinoti?

Masinis dinozaurų išnykimas nėra tik įdomus istorijos puslapis. Jis pateikia vertingų pamokų apie Žemės ekosistemų trapumą ir greitą pokyčių poveikį gyvybei. Šiuolaikinės aplinkosaugos problemos, nuo klimato kaitos iki biologinės įvairovės nykimo, kelia panašius pavojus. Dinozaurų pavyzdys mums primena svarbą rūpintis Žemės sveikata ir užtikrinti visų rūšių išlikimą.

Dinozaurų rūšys

Šiame straipsnyje apžvelgėme dinozaurų įvairovę, tačiau iš tikrųjų yra žinoma virš 1000 skirtingų rūšių, kiekviena su unikaliomis savybėmis ir prisitaikymu.

Skraidantys dinozaurai

Pterozaurai nebuvo tikri dinozaurai, o atskira reptilijų grupė, išsivysčiusi skraidymą savarankiškai. Tačiau dėl gyvenimo laikotarpio ir panašios išvaizdos jie dažnai vadinami dinozaurais.

Žolėdžiai dinozaurai

Sauropodai, kaip antai Brachiosaurus ir Argentinosaurus, buvo didžiausi Žemėje kada nors gyvenę gyvūnai. Jų pagrindinis maistas buvo augalai, kuriuos jie nugriauždavo didžiulėmis, šaukštu primenančiomis galvomis.

Vandens dinozaurai

Vandens dinozaurai – plati grupė, apimanti įvairius jūrų ir gėlavandenių reptilijus, gyvavusius dinozaurų eroje. Šie įspūdingi gyvūnai prisitaikė prie skirtingų vandens telkinių ir mitybos šaltinių, demonstruodami didžiulę dinozaurų evoliucijos įvairovę.

 • Pleziosaurai: Ilgakakliai ir trumpakūniai ropliai, plaukioję paviršiuje naudodamiesi keturiomis fliperimis. Jų galingi žandikauliai ir aštrūs dantys leido jiems medžioti įvairius grobius, nuo žuvų iki amonitų.
 • Ichtiozaurai: Dėl delfinus primenančios kūno formos dar vadinami „žuvimis-driežais“. Jie turėjo glotnią odą, nugarinius pelekus ir uodegą, padedančią greitai judėti vandenyje. Maitinosi daugiausia žuvimis ir kalmarais.
 • Mozazaurai: Gigantiški jūrų driežai, laikomi vienais didžiausių plėšrūnų, kada nors gyvenusių vandens telkiniuose. Jų iltys siekė net 30 cm, o galingas kūnas leido jiems dominuoti vėlyvojoje Kreidos periodo jūroje.
 • Pliosauridai: Nors ir ne dinozaurai, bet panašaus laikotarpio jūrų plėšrūnai, garsėję didžiulėmis galvomis ir stipriais žandikauliais. Pavyzdžiui, Liopleurodonas siekė apie 15 metrų ir turėjo didžiausią iš visų žinomų gyvūnų galvą.

Dinozaurai Lietuvoje

Nors Lietuvoje nėra rasta didelių ir įspūdingų dinozaurų fosilijų, tai nereiškia, kad šie milžinai niekada mūsų kraštuose nevaikščiojo. Didžioji Lietuvos teritorijos dalis Kreidos periode, dinozaurų eros pabaigoje, buvo užlieta jūros. Tikėtina, kad sausumoje, sudarytoje iš dabartinės Šiaurės Lietuvos ir Žemaitijos aukštumų, egzistavo dinozaurai, nes šios teritorijos buvo panašios į kitas vietas Europoje, kur rasta įvairių dinozaurų liekanų.

Tačiau dėl vėliau vykusių ledynų veiklos ir storų nuosėdų sluoksnių didžioji dalis fosilijų Lietuvoje palaidota giliai po žeme, sunkiai pasiekiamose vietose. Visgi yra aptikta fragmentų, leidžiančių manyti apie čia gyvavusius dinozaurus:

 • Akmenės rajone rasti fitozauro – vandens roplio su rykliškais primenančiais dantimis – žandikaulis ir dantys. Fitozaurai nebuvo tikri dinozaurai, tačiau gyveno tuo pačiu metu ir priklausė panašiai archozaurams grupei.
 • Įvairių rūšių amonitų ir belemnitų – jūrinių moliuskų – fosilijos. Šie gyvūnai tuo metu sudarė svarbią maisto bazę daugeliui jūrinių dinozaurų, tad jų randama gausa leidžia daryti prielaidas apie dinozaurų egzistavimą šiuose vandenyse.

Kaip atrodo dinozaurai?

Dinozaurų išvaizda labai skyrėsi priklausomai nuo rūšies. Remiantis fosiliniais įrodymais ir mokslininkų konstrukcijomis, pateikiame keleta pavyzdžių:

 • Terodapai: Dvikojai plėšrūnai, tokie kaip Tyrannosaurus Rex, turėjo galingus žandikaulius, aštrius dantis ir baisią išvaizdą. Tačiau ne visi teropodai buvo gigantiški plėšrūnai. Kai kurie jų, kaip Velociraptoras, buvo maži ir judrūs medžiotojai.
 • Zauropodai: Didžiausi kada nors gyvenę gyvūnai, pasižymėję ilgomis kaklais, mažomis galvomis ir didžiulėmis kūnais. Brachiosaurus ir Argentinosaurus yra gerai žinomi pavyzdžiai. Jų kojos priminė stulpus, leidžiančius pasiekti aukštus medžius ir lapuočių vainikus.
 • Ornitopodai: Dvikojai žolėdžiai, turėję paukštiškas galvas su snapais ir krestomis. Pavyzdžiui, Hadrosaurus pasižymėjo plačia kiaurymė galvos viršuje, kurios paskirtis iki šiol yra mįslė.
 • Ankilosaurai: Bakotiais dengti žolėdžiai, kaip Ankylosaurus, turėjo galingą šarvų apsaugą, saugojusią nuo plėšrūnų atakų. Jų uodegoje dažnai būdavo aštri smaigalys, naudojama kaip papildoma gynybos priemonė.
 • Stegozaurai: Dideli žolėdžiai su plokščiomis plokštėmis ant nugarų. Šias plokštes galėjo naudoti termoreguliacijai, signalizavimui arba gynybai. Stegozaurai taip pat turėjo ant galvos mažą smegenų dėžę, o didžioji jų nervų sistema galbūt buvo išsidėsčiusi viso kūno ilgumu.

Kada išmirė dinozaurai?

Kaip buvo minėta anksčiau, dinozaurai išnyko maždaug prieš 66 milijonus metų Kreidos periodo pabaigoje. Tiksli išnykimo data nenustatyta, tačiau manoma, kad tai vyko per santykinai trumpą laikotarpį – nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių metų.

Kada dinozaurai atsirado?

Dinozaurų atsiradimas siejamas su Triaso periodu, maždaug prieš 230 milijonų metų. Jie kilo iš archozaurams priklausiusių protėvių. Evoliucijos eigoje dinozaurai diversifikavosi į daugybę skirtingų rūšių, užimdami dominuojančią vietą gyvūnų karalystėje daugiau nei 160 milijonų metų.

Išvada

Dinozaurų istorija kupina paslapčių ir nuostabų. Jų įvairovė, didybė ir staigus išnykimas tebe žadina mūsų vaizduotę ir skatina mokslininkus siekti gilesnio Žemės praeities bei gyvybės evoliucijos supratimo. Nors atsakymai į kai kuriuos klausimus dar neišaiškinti, tyrimai tebe vyksta, o nauji atradimai gali nušviesti dar nematytas šios įspūdingos gyvūnų grupės gyvenimo ir išnykimo detales.

Šaltiniai

https://www.vle.lt/straipsnis/chicxulubo-astroblema/

https://www.akmenesmuziejus.lt/ekspozicijos/fosiliju-ekspozicija/

https://lt.wikipedia.org/wiki/Dinozaurai

Apie autorių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *