Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Orchidėjos su savo ryškiais žiedais puošia daugelio namus, tačiau gali nuliūdinti, kai šie pradeda kristi. Priežasčių tam gali būti įvairių – nuo natūralių ciklų iki klaidų priežiūroje. Norint džiaugtis orchidėjų žydėjimu kuo ilgiau, svarbu suprasti šias priežastis ir žinoti, kaip su jomis kovoti.

Natūrali žiedų kaita

Pirmiausia nepamirškime, kad orchidėjų žiedai nėra amžini. Kiekvienas žiedas turi savo žydėjimo periodą, kuris gali trukti nuo poros savaičių iki kelių mėnesių, priklausomai nuo orchidėjos rūšies ir priežiūros sąlygų. Pasibaigus šiam laikotarpiui, žiedai natūraliai nuvys ir nukris. Jei stebimas pavienis ar keli nualę žiedai, nesukeliantys nerimo, greičiausiai tai tiesiog įprastas orchidėjos gyvenimo ciklas.

Mitybos trūkumas

Jei žiedai pradeda kristi daug anksčiau nei įprasta, atrodo maži ir silpni, tai gali reikšti, kad orchidėjai nepakanka maistinių medžiagų. Orchidėjos mėgsta trąšas, tačiau svarbu pasirinkti specialiai joms skirtas, subalansuotas formules. Tręškite jas reguliariai pagal nurodytą dažnumą ir dozavimą, tačiau nepersistenkite – perdozavimas gali pakenkti augalui.

Kenkėjų ir ligų invazija

Orchidėjos gali tapti įvairių kenkėjų – amarų, voratinklininių erkių, žvyninių vabzdžių – taikiniu. Šie parazitai minta augalo sultimis, todėl silpnina jį ir skatina žiedų kritimą. Be kenkėjų, rūpesčių gali kelti ir įsitaisiusios grybelinės ligos, dažnai pasireiškiančios spalvos pakitimais ar puviniu. Atidžiai apžiūrėkite orchidėją, ar nematote kenkėjų požymių (lipnumo, voratinklių, apgraužtų lapų) ar ligos simptomų. Pastebėję problemų, imkitės tinkamų ekologiškų ar cheminių priemonių, skirtų orchidėjoms.

Netinkamos auginimo sąlygos

Orchidėjos turi specifinius poreikius dėl šviesos, temperatūros ir drėgmės. Per mažas apšvietimas, ypač žydėjimo metu, gali lemti ankstyvą žiedų kritimą. Taip pat reikėtų vengti staigių temperatūros svyravimų, o optimali oro temperatūra daugumai orchidėjų rūšių yra 18-25°C. Drėgmės poreikis skirtingoms orchidėjoms varijuoja, tačiau per didelis drėgnumas gali skatinti grybelinių ligų plitimą, o per mažas – išsausinti ir nusilpninti augalą. Pasirinkite orchidėjai tinkamą vietą, atsižvelgdami į jos rūšies poreikius, reguliariai ją laistykite, bet neperliekite, ir užtikrinkite tinkamą drėgmės lygį.

Streso faktoriai

 • Temperatūros šokas: Nors orchidėjos yra prisitaikiusios prie šiltnamio sąlygų, staigūs temperatūros pokyčiai, tiek šaltesni, tiek karštesni, gali sukelti stresą ir paskatinti žiedų kritimą. Palaikykite kuo stabilesnę oro temperatūrą aplink orchidėją.
 • Drėgmės disbalansas: Per didelė drėgmė (ypač aplink žiedus) gali paskatinti bakterinių ir grybelinių ligų plitimą, o per maža drėgmė gali išsausinti augalą ir sukelti žiedų vytimą. Naudokite drėgmės matuoklį ir palaikykite tinkamą drėgmės lygį pagal orchidėjos rūšį.
 • Neteisingas laistymas: Kaip ir per didelė drėgmė, taip ir netaisyklingas laistymas gali prisidėti prie žiedų kritimo. Orchidėjų perlaistymas gali pūdyti šaknis, o perlaikymas sausumoje – išdžiovinti žiedus ir net šaknis. Laistykite pagal poreikį, atsižvelgdami į substrato drėgmę ir orchidėjos rūšį.
 • Šviesos trūkumas: Daugeliui orchidėjų rūšių reikia ryškios, bet ne tiesioginės saulės šviesos. Per mažas apšvietimas gali lemti silpnus žiedus ir jų ankstyvą kritimą. Pasirinkite jai tinkamą vietą, kurioje pakankamai šviesos, bet apsaugokite nuo vidurdienio saulės spindulių.
 • Persodinimas: Orchidėjos persodinimas žydėjimo metu gali sukelti jai stresą, o tai paskatintų žiedų kritimą. Persodinėkite orchidėją tik žydėjimui pasibaigus ir neskubėkite su šia procedūra, jei augalas atrodo sveikas.

Kitos dažnai pamirštamos priežastys

 • Žiedynų stiebelių pjaustymas per anksti: Po žydėjimo nenukirpkite žiedynų stiebų per arti augalo. Palikite bent du mazgus, nes iš šių mazgų gali išaugti nauji žiedai.
 • Cheminių medžiagų naudojimas: Venkite aplink orchidėją naudoti oro gaiviklius, valymo priemones ir kitas chemikalus, nes jie gali pažeisti žiedus ar lapus.
 • Trūkstamas oro judėjimas: Užtikrinkite lengvą oro cirkuliaciją aplink orchidėją, bet venkite skersvėjų. Tai padės išvengti grybelinių ligų sukeliamo žiedų kritimo.

Papildomi patarimai ilgesniam ir sveikesniam orchidėjų žydėjimui

 • Pasirinkite sveiką orchidėją pas patikimą pardavėją.
 • Naudokite specialiai orchidėjoms skirtą substratą, kad užtikrintumėte tinkamą drenažą ir oro cirkuliaciją šaknims.
 • Rinkitės kokybiškas trąšas ir tręškite pagal etiketės nurodymus.
 • Nuvalykite dulkes nuo orchidėjos lapų švelniu drėgnu skudurėliu.
 • Sukurkite orchidėjai tinkamą mikroklimatą, atsižvelgdami į jos rūšies poreikius.
 • Stebėkite savo orchidėją ir laiku reaguokite į pastebėtus kenkėjus, ligas ar kitas problemas.

Tik kruopščia priežiūra ir tinkamų sąlygų sudarymu galėsite džiaugtis orchidėjų žydėjimu kuo ilgiau. Tikimės, kad šie išsamūs patarimai padės jums išvengti žiedų kritimo ir išsaugoti orchidėjų grožį ilgam!

Apie autorių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *