Kodėl sukasi pomidorų lapai?

Kodėl sukasi pomidorų lapai?

Pomidorai – populiari daržovė, auginama beveik kiekviename sode. Visgi, kartais pomidorų augintojai susiduria su nemalonia problema – pradeda suktis ir garbanotis pomidorų lapai. Kodėl taip nutinka ir ką daryti, norint išsaugoti derlių?

Pagrindinės lapų sukinėjimosi priežastys

Per didelis arba per mažas drėgmės kiekis

Pomidorai nemėgsta kraštutinumų. Perlaistymas gali sukelti šaknų puvinį, o pernelyg sausa dirva – lapų sukimąsi. Svarbu reguliariai laistyti pomidorus, tačiau nepamiršti ir gero drenažo.

Nepakankamas maistingųjų medžiagų kiekis

Pomidorams reikia daug maistingųjų medžiagų, ypač azoto, fosforo ir kalio. Jei dirvožemyje trūksta maisto medžiagų, lapai gali pradėti suktis. Reguliariai tręškite pomidorus specialiomis trąšomis, skirtomis pomidorams.

Kenkėjai ir ligos

Tam tikri kenkėjai, tokie kaip amarai ir voratinklinės erkės, gali pažeisti lapus ir sukelti jų sukimąsi. Taip pat lapų sukimąsi gali sukelti ligos, tokios kaip pomidorų maras ir fuzariozė. Reguliariai apžiūrėkite pomidorus ir pastebėję kenkėjų ar ligų požymių, imkitės atitinkamų priemonių.

Netinkama temperatūra

Per aukšta ar per žema temperatūra gali sukelti lapų sukimąsi. Pomidorams geriausiai tinka 20-25 °C temperatūra.

Per daug saulės

Pernelyg didelis saulės kiekis gali nudeginti lapus ir sukelti jų sukimąsi. Jei pomidorai auga saulėtoje vietoje, reikėtų juos apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač karščiausią dienos metą.

Ką daryti, jei sukasi pomidorų lapai?

 • Nustatykite lapų sukimosi priežastį.
 • Pašalinkite priežastį: sureguliuokite laistymą, patręškite pomidorus, atsikratykite kenkėjų ir ligų, apsaugokite pomidorus nuo pernelyg aukštos ar žemos temperatūros ir pernelyg didelio saulės kiekio.
 • Pažeistus lapus galite pašalinti.
 • Jei lapai sukasi tik viršūnėse, tai nėra didelė problema ir derliui neturėtų pakenkti.
 • Jei sukasi visi lapai, tai gali rimtai pakenkti derliui. Tokiu atveju reikia imtis skubių priemonių.

Pomidorų veislės, atsparios lapų sukimuisi

 • Žiemai: ‘Abelių’, ‘Aušra’, ‘Perlas’, ‘Vilma’;
 • Labai ankstyvi: ‘Beta’, ‘Carmen’, ‘Vilma’;
 • Žemaūgiai: ‘Balcony’, ‘Bush Early Girl’, ‘Pixie’;
 • Avietiniai pomidorai: ‘Aviečių skonis’, ‘Malina’, ‘Raspberry Giant’;
 • Brooklyno pomidorai: ‘Black Krim’, ‘Brandywine’, ‘Mortgage Lifter’;
 • Orkado pomidorai: ‘Orkney’, ‘Shetland Black’, ‘Stroma’;
 • Promyk pomidorai: ‘Aušra’, ‘Perlas’, ‘Vilma’;
 • Gourmandia pomidorai: ‘Black Cherry’, ‘Chocolate Cherry’, ‘Yellow Pear’;
 • Juodi pomidorai: ‘Black Krim’, ‘Cherokee Purple’, ‘Paul Robeson’;
 • Vazoniniai pomidorai: ‘Balcony’, ‘Bush Early Girl’, ‘Pixie’;

Geltoni pomidorai

Nors geltoni pomidorai kartais gali turėti šviesesnius, beveik gelsvus lapus, stiprus garbanojimasis ar sukimasis nebūdingas. Pastebėję šį požymį, tikrinkite drėgmę, maistinių medžiagų kiekį ir kenkėjus.

Veisliniai pomidorai

Veislinių pomidorų atsparumas lapų sukimuisi priklauso nuo konkrečios veislės. Rinkdamiesi veislę, pasidomėkite jos savybėmis ir ar ji atspari dažnai pasitaikančioms ligoms bei kenkėjams.

Ankstyviausi pomidorai

Ankstyvosios veislės gali būti jautresnės temperatūrų svyravimams ir pavasario šalnoms. Saugokite jas nuo nepalankių oro sąlygų, naudokite agroplėvelę ar šiltnamį.

Pomidorai ‘Colibri’

Ši hibridinė veislė pasižymi atsparumu ligoms ir kenkėjams, tačiau esant nepalankioms sąlygoms, pvz., per žemai temperatūrai, lapai gali šiek tiek susisukti.

Pomidorai ‘Ciccio’

Šiai vyšninių pomidorų veislei būdingi maži, tankiai pasodinti lapeliai, kurie kartais gali atrodyti lyg susisukę. Visgi, jei lapai stipriai garbanojasi ar yra pažeisti, patikrinkite pagrindines priežastis.

Pomidorai ‘Corazon’

Šios veislės pomidorai paprastai pasižymi sveikais lapais. Jei jie pradeda suktis, atkreipkite dėmesį į laistymą, oro sąlygas ar galimus kenkėjus.

Nepamirškite, kad augalų priežiūra ir prevencija yra geriausias būdas išvengti įvairių problemų, įskaitant lapų sukimąsi. Reguliariai apžiūrėkite pomidorus, tinkamai juos laistykite, tręškite ir stebėkite oro sąlygas. Kilus klausimams, kreipkitės į patyrusius daržininkus ar konsultuokitės su specialistais.

Tikimės, kad šis išsamesnis straipsnis padės jums išsiaiškinti, kodėl sukasi jūsų pomidorų lapai ir ką daryti, kad išsaugotumėte savo derlių! Sėkmingos pomidorų auginimo patirties!

Šaltiniai

https://www.gardendesign.com/tomato/leaves-curling.html

https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/curling-tomato-leaves/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *