Kodėl traška sąnariai?

Kodėl traška sąnariai?

Ar girdite keistus spragsėjimus judindami sąnarius? Ar šis traškesys kelia nerimą? Šiame straipsnyje atsakysime į klausimą „kodėl traška sąnariai?” ir pateiksime visą reikiamą informaciją apie šio dažno, bet kartais nerimą keliančio reiškinio priežastis, gydymą ir prevenciją.

Kodėl traška sąnariai? Dažniausios priežastys

Sąnarių traškėjimas, mediciniškai vadinamas krepitacija, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai tai nėra rimta problema, bet kartais gali signalizuoti apie svarbius sąnario pokyčius. Panagrinėkime dažniausias sąnarių traškėjimo priežastis:

1. Kremzlės būklė

Sąnarių kremzlės – tai lyg pagalvėlės, kurios dengia kaulų galus ir leidžia jiems sklandžiai judėti vienas kito atžvilgiu. Kremzlė maitinama sąnarinio skysčio, kuris taip pat veikia kaip tepalas, mažinantis trintį.

Laikui bėgant, dėl natūralaus senėjimo proceso, traumų ar ligų, kremzlė gali nusidėvėti. Dėl šios priežasties kaulai pradeda trintis vienas į kitą, o tai gali sukelti traškėjimą. Dažniausiai dėl kremzlės nusidėvėjimo traška kelio arba klubo sąnarys.

2. Sąnarinio skysčio pokyčiai

Sąnariniame skystyje gali susidaryti dujų burbuliukai. Kai sąnarys judinamas, šie burbuliukai sprogsta, sukeldami spragsintį garsą. Tai panašu į garsą, kai atidarote gazuoto gėrimo buteliuką. Ši traškėjimo priežastis yra visiškai nepavojinga ir nereikalauja jokio gydymo.

3. Raiščių laisvumas (Hipermobilumas)

Kai kurie žmonės turi didesnį sąnarių judrumą nei kiti. Tai vadinama hipermobilumu. Didesnis judrumas leidžia sąnariams judėti didesniu kampu, tačiau dėl to gali atsirasti sąnarių traškėjimas ir net nestabilumas.

4. Raumenų disbalansas

Silpni arba pertempti raumenys gali paveikti sąnario padėtį ir judėjimą. Dėl raumenų disbalanso sąnario kaulai gali neteisingai judėti vienas kito atžvilgiu, sukeldami traškėjimą. Ši problema ypač dažna kelio ir peties sąnariuose.

5. Kitos priežastys

Retesniais atvejais sąnarių traškėjimas gali atsirasti dėl sausgyslių šokčiojimo, kaulinių ataugų ar kitų sąnario struktūrų pokyčių. Pavyzdžiui, žandikaulio sąnarys traška dėl raumenų spazmų ar sąnario disfunkcijos.

Kada sąnarių traškėjimas kelia nerimą?

Nors sąnarių traškėjimas dažnai yra nekenksmingas, yra atvejų, kai jis gali būti rimtesnių problemų požymis. Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei:

  • Traškėjimą lydi skausmas: Tai gali rodyti uždegimą, traumą ar kitą sąnario pažeidimą.
  • Sąnarys patinsta arba yra uždegimas: Patinimas ir uždegimas yra aiškūs sąnario problemos požymiai.
  • Sąnario judrumas apribotas: Jei sąnarys „užstringa” arba sunku jį judinti, tai gali būti rimto pažeidimo požymis.
  • Traškėjimas atsirado po traumos: Trauma gali pažeisti sąnario struktūras ir sukelti traškėjimą.

Ką daryti, jei traška sąnariai?

Jei sąnarių traškėjimas nėra lydimas kitų simptomų, dažniausiai tai nėra rimta problema ir nereikalauja specialaus gydymo. Tačiau jei traškėjimas kelia nerimą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei traškėjimą lydi skausmas, patinimas, judrumo apribojimas arba jis atsirado po traumos, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Gydytojas gali atlikti išsamią apžiūrą ir paskirti papildomus tyrimus, tokius kaip rentgeno nuotraukos ar MRT, kad nustatytų tikslią traškėjimo priežastį.

Gydymas ir savipagalba

Gydymas priklausys nuo traškėjimo priežasties. Jei traškėjimas yra susijęs su uždegimu, gali būti skiriami priešuždegiminiai vaistai. Esant kremzlės pažeidimams, gali būti rekomenduojami gliukozamino ar chondroitino papildai. Kartais gali prireikti fizioterapijos ar net chirurginės intervencijos.

Savipagalbos priemonės, tokios kaip reguliari mankšta, tempimo pratimai ir sveika mityba, taip pat gali padėti sumažinti sąnarių traškėjimą ir pagerinti jų funkciją.

Vitaminai nuo sąnarių traškėjimo

Vitaminai ir mineralai yra svarbūs sąnarių sveikatai. Vitaminas D padeda palaikyti kaulų ir raumenų stiprumą, vitaminas C yra svarbus kolageno gamybai, o vitaminas E turi priešuždegiminių savybių. Taip pat svarbu užtikrinti pakankamą kalcio ir magnio kiekį, kurie yra būtini kaulų formavimuisi.

Be to, kai kurie žmonės renkasi gliukozamino ir chondroitino papildus, kurie gali padėti pagerinti sąnarių funkciją ir sumažinti skausmą.

Prevencija ir gyvenimo būdo patarimai

Sveikas gyvenimo būdas gali padėti išvengti sąnarių traškėjimo ir kitų sąnarių problemų. Štai keletas patarimų:

  1. Aktyvus gyvenimo būdas: Reguliari mankšta stiprina raumenis ir sąnarius, gerina jų lankstumą ir judrumą.
  2. Sveika mityba: Valgykite daug vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų. Venkite perdirbto maisto, saldžių gėrimų ir riebaus maisto.
  3. Svorio kontrolė: Antsvoris apkrauna sąnarius, todėl svarbu palaikyti sveiką svorį.
  4. Teisinga laikysena: Teisinga laikysena mažina sąnarių apkrovą ir padeda išvengti jų nusidėvėjimo.
  5. Apsauga nuo traumų: Sportuojant naudokite apsaugines priemones, tokias kaip šalmai, kelių apsaugos ir riešo įtvarai.

Sąnarių traškėjimas – dažnas reiškinys, kuris dažniausiai nėra pavojingas. Tačiau jei traškėjimą lydi skausmas, patinimas ar kiti simptomai, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir reguliari mankšta gali padėti išvengti sąnarių traškėjimo ir kitų sąnarių problemų.

Šis straipsnis skirtas tik informaciniams tikslams ir neturėtų būti laikomas medicinos patarimu. Visada pasitarkite su gydytoju dėl bet kokių sveikatos problemų.

Šaltiniai

http://www.rehaborthopedicmedicine.com/noisy-joints.php

https://www.health.com/fitness/joints-popping

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *