Kodėl Vilnius Portugalija?

Kodėl Vilnius Portugalija?

Vilnius, Lietuvos sostinė, garsėja ne tik barokiniu senamiesčiu, bet ir ne viena įdomia pravarde. Viena iš jų – „Portugalija“. Pasakius šį pavadinimą, vieniems vilniečiams gali kilti šypsena, kitiems – netgi pasipiktinimas. Tačiau kodėl Vilnius vadinamas Portugalija ir iš kur atsirado ši, iš pirmo žvilgsnio, nieko bendro su Lietuva neturinti pravardė?

Ši pravardė dažniausiai vartojama neformaliai ir dažnai – šmaikščiai. Ji nėra plačiai paplitusi visoje Lietuvoje ir dažniausiai ją galima išgirsti iš kauniečių lūpų. Taip jau yra susiklostę, kad tarp šių dviejų didžiausių šalies miestų nuo seno vyksta tam tikra konkurencija ir geraširdiškas pašiepimas. Vis dėlto, pasigilinti į „Portugalijos“ atsiradimo istoriją ir galimas šios pravardės reikšmes gali būti įdomu ne tik vilniečiams ir kauniečiams, bet ir visiems besidomintiems Lietuvos kultūra ir jos atspindžiais kalboje.

Portugalų etiketės Vilniui kilmė: faktai ir legendos

Norint suprasti, kodėl Vilnius vadinamas Portugalija, verta panagrinėti istorinį ir socialinį kontekstą. Kelios galimos šios pravardės atsiradimo priežastys yra:

  • Kauno ir Vilniaus santykiai: Nuo seno tarp Vilniaus ir Kauno egzistuoja tam tikra konkurencija. Kaunas didžiuojasi savo lietuviškumu ir galimai būtent dėl to Vilniui, kuriame istoriškai gyveno daugiau lenkų ir kitų tautybių žmonių, buvo „priklijuota“ su ne Lietuva siejama etiketė.
  • Sovietmečio įtaka: Sovietmečiu dėl griežtos užsienio politikos lietuviai turėjo labai ribotas galimybes keliauti. Gali būti, kad tuo metu „tolimos“ šalies pavadinimas buvo pasirinktas tiesiog dėl geografinio nuotolio ir egzotiškumo.
  • Futbolo paralelės: 1984 metais vykusiame Europos futbolo čempionate Portugalijos rinktinė pasirodė itin ryškiai, netgi patekusi į pusfinalį. Tuo pat metu stiprėjo ir Vilniaus „Žalgiris“, garsėjęs įspūdingu žaidimu. Kai kurie mano, kad būtent dėl šios paralelės tarp Portugalijos rinktinės ir „Žalgirio“ Vilniui galėjo prilipti „Portugalijos“ etiketė.
  • Kalėjimo žargonas: Teigiama, kad sovietmečio kalėjimuose rusakalbiai asmenys buvo vadinami „portugalais“. Kadangi Vilniuje tuo metu gyveno nemažai rusų tautybės žmonių, ši kalėjimo terminologija galėjo išplisti ir į platesnį visuomenės kontekstą.

Svarbu pažymėti, kad tikslios „Portugalijos“ atsiradimo priežastys nėra iki galo žinomos. Visos išvardintos versijos turi tam tikrą logišką pagrindą, tačiau tikrovėje priežastis galėjo būti ir skirtingų veiksnių kombinacija.

Ar tikrai „portugalai“ – žeminantis pavadinimas?

Ar „portugalai“ yra žeminantis pavadinimas Vilniui? Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis ir priklauso nuo interpretacijos bei individualaus požiūrio. Kai kurie žmonės gali vertinti šią pravardę kaip nepagarbią ir netgi įžeidžiančią. Jų manymu, ji yra paremta stereotipais ir galimai turi tikslą sumenkinti Vilniaus, kaip Lietuvos sostinės, reikšmę.

Kita vertus, nemaža dalis žmonių, ypač jaunimo, į „Portugalijos“ pravardę žiūri su šypsena ir nesureikšmina jos neigiamai. Jie vertina ją kaip šmaikštų pasakymą, neturintį jokio rimtesnio pagrindo. Be to, šiais laikais Portugalijos įvaizdis Lietuvoje nėra itin neigiamas. Daugelis lietuvių į šią šalį žiūri su simpatija ir ją sieja su gražia gamta, skaniu maistu ir svetingais žmonėmis. Tad jei šmaikščiai pavadintas „portugalu“, vilnietis netgi gali pasijusti pamalonintas tokia asociacija.

Svarbu nepamiršti, kad humoro jausmas gali daug ką nulemti. Jeigu „Portugalija“ vartojama be piktų ketinimų, tiesiog kaip šmaikštus pokštas, ji neturėtų būti suprantama kaip rimtas įžeidimas. Vis dėlto, svarbu atsižvelgti į situaciją ir pašnekovo nuotaiką. Jei jaučiate, kad jūsų pašnekovas gali neigiamai sureaguoti į šią pravardę, geriau jos vengti.

Išvados

Kodėl Vilnius vadinamas Portugalija? Atsakymas į šį klausimą nėra vienareikšmis. Ši pravardė gali būti siejama su istoriniais ir socialiniais kontekstais, tokiais kaip santykiai tarp miestų, sovietmečio aplinkybės ar netgi populiarioji kultūra. Ji taip pat atspindi tam tikrą visuomenės požiūrį į Vilnių ir jo gyventojus.

Nors kai kurie gali vertinti „Portugalijos“ pravardę kaip nepagarbą, svarbu prisiminti, kad ji dažniausiai vartojama šmaikščiai ir neturėtų būti suprantamas kaip rimtas įžeidimas. Galiausiai, kaip ir bet kurio miesto ar šalies įvaizdį, Vilniaus reputaciją kuria patys jo gyventojai ir jų požiūris. Didžiuokimės savo miestu, jo istorija ir kultūra, o šmaikščias pravardes priimkime su šypsena ir sveiku humoro jausmu.

Apie autorių

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *