Kodėl šuo laižo rankas?

Kodėl šuo laižo rankas?

Šunys – mūsų ištikimi draugai, kasdien dovanojantys mums begalinę meilę, džiaugsmą ir linksmas akimirkas. Tačiau jų elgesys mums ne visada būna aiškus. Vienas dažniausių ir kartais gluminančių šuns veiksmų – rankų laižymas. Kodėl šunys laižo rankas? Ar tai visada reiškia meilę, ar už šio veiksmo gali slypėti ir kitos priežastys? Šiame straipsnyje išsamiai panagrinėsime įvairias šuns rankų laižymo priežastis, išmoksime teisingai jas interpretuoti ir suprasime, kaip į jas reaguoti.

Meilės ir dėmesio išraiška

Bene dažniausiai manoma, kad šunys laižo rankas iš meilės ir noro parodyti dėmesį savo šeimininkams. Šiame teiginyje yra daug tiesos. Šunų socialinėje struktūroje laižymas vaidina svarbų vaidmenį nuo pat mažens. Šuniukai laižo savo mamas, taip skatindamos jas kvėpuoti, valydamos ir gerindamos virškinimą. Šis ankstyvas elgesys tampa įprastu būdu bendrauti ir suaugus. Laižydamas rankas jūsų šuo gali išreikšti džiaugsmą jus pamatęs, pasitikėjimą ir meilę šeimininkui, o taip pat prašyti jūsų dėmesio.

Įdomu tai, kad šunų smegenyse, kai jie laižo, išsiskiria endorfinai – laimės hormonai. Tai reiškia, kad laižymas jiems teikia malonumo ir padeda nusiraminti. Be to, šunys gali laižyti rankas, nes jie tiesiog jaučia jūsų kvapą. Kvapas šunims yra labai svarbi komunikacijos ir aplinkos pažinimo priemonė, o jūsų rankos gali daug pasakyti apie tai, kur buvote, ką veikėte ir netgi ką valgėte.

Tyrinėjimas ir informacijos rinkimas

Šuns liežuvis yra vienas pagrindinių įrankių, kuriuo jis tyrinėja aplinką. Laižydami jūsų rankas, šunys renka informaciją apie jus. Jie gali surinkti kvapų ir cheminių signalų, kurie jiems pasakoja apie jūsų emocinę būseną, sveikatą, ką valgėte ar kur buvote. Pavyzdžiui, jei esate nervingi ar įtempti, jūsų išskiriamas prakaitas gali turėti specifinį kvapą, kurį jūsų šuo gali užuosti ir suprasti.

Šis tyrinėjimo būdas ypač pastebimas, kai susitinkate su nepažįstamais šunimis. Šunys dažnai vienas kitą palaižys, taip susipažindami ir sužinodami daugiau apie vienas kitą.

Higienos palaikymas

Šunys yra gana švarūs gyvūnai ir natūraliai linkę prižiūrėti savo kailį. Kai kurie šunys gali laižyti jūsų rankas, bandydami nuvalyti nuo jų maisto likučius, purvą ar kitas medžiagas. Taip pat jie gali laižyti jus rūpindamiesi jumis, kaip šuniukai laižo savo mamas. Nors šis elgesys gali būti mielas, svarbu nepamiršti, kad šunų seilėse gali būti bakterijų, todėl nereikėtų leisti jiems laižyti jūsų veido ar atvirų žaizdų.

Kitos galimos šuns laižymo rankų priežastys

Nors meilė, dėmesio siekimas, tyrinėjimas ir higiena yra dažniausios šuns rankų laižymo priežastys, svarbu nepamiršti, kad gali būti ir kitų faktorių, lemiančių šį elgesį:

Stresas ir nerimas

Kai kurie šunys, ypač jauni arba neramūs gyvūnai, gali pernelyg laižyti rankas ir kitus objektus, kai jaučia stresą, nerimą ar pasimetimą. Laižymas jiems tampa savęs nuraminimo būdu.

Maisto prašymas

Kai kurie šunys gali laižyti rankas, sąmoningai tikėdamiesi skanėsto. Šis elgesys gali būti susijęs su šuniukų laikotarpiu, kai jie laižydavo savo motinos snukį, norėdami paskatinti ją pasidalinti maistu. Nors suaugusiems šunims maistas dalijamas skirtingai, kai kurie gali prisiminti šį ankstyvą elgesį ir jį naudoti siekdami maisto ir jūsų dėmesio.

Medicininės problemos

Pernelyg dažnas ir intensyvus šuns laižymasis gali būti odos ligų, alergijų ar skausmo požymis. Jei pastebite, kad jūsų šuo staiga pradėjo pernelyg laižyti rankas, save ar kitus objektus, rekomenduojama kreiptis į veterinarą. Veterinaras gali atlikti tyrimus ir nustatyti ligos priežastį, paskirti tinkamą gydymą ir padėti jums suprasti, ar šuns laižymas yra susijęs su jo sveikata.

Kaip reaguoti į šuns laižymą?

Dabar, kai žinome įvairias galimas šuns rankų laižymo priežastis, kyla klausimas – kaip į tai reaguoti? Pirmiausia svarbu suprasti priežastį. Atkreipkite dėmesį į lydintį elgesį, aplinkybes ir savo šuns bendrą būseną. Pavyzdžiui, jei jūsų šuo laižo rankas energingai ir džiaugsmingai, uodegą vizgina, o akys spindinčios, greičiausiai jis tiesiog nori parodyti meilę ir dėmesį. Tokiu atveju galite jį paglostyti ar pasakyti kelis gerus žodžius. Tačiau nepamirškite, kad pernelyg didelis dėmesys laižymui gali paskatinti šį elgesį ateityje.

Jei šuo laižo dėl nerimo ar nesantaikos – pasiūlykite jam žaislą ar kitą aktyvią veiklą. Dėmesio nukreipimas padės jūsų šuniui nusiraminti ir pamiršti laižymą.

Kai kuriais atvejais, ypač jeigu šuo laižo siekdamas dėmesio – geriausias atsakas gali būti visiška ignoracija. Šuo supras, kad laižymas nieko nepasiekia ir gali pradėti ieškoti kitų būdų bendrauti.

Kada kreiptis į specialistą?

Jeigu kyla abejonių dėl šuns laižymo priežasties arba pastebėjote šiuos požymius, geriausia kreiptis į šunų elgesio specialistą ar veterinarą:

  • Pernelyg dažnas ir intensyvus laižymas, ypač kai tai susiję su odos sudirgimu.
  • Laižymas lydimas kitų nerimą keliančių simptomų, tokių kaip apetito praradimas, vangumas ar pasikeitęs elgesys.
  • Jeigu abejojate ir nesate tikri dėl šuns laižymo priežasties.

Specialistas gali padėti jums išsiaiškinti šuns laižymo priežastį, pateikti individualius patarimus ir mokymo metodus, kaip elgtis su šiuo elgesiu.

Išvados

Šiame straipsnyje išsamiai aptarėme įvairias šunų rankų laižymo priežastis ir pateikėme patarimų, kaip tinkamai į tai reaguoti. Tikimės, kad ši informacija padės jums suprasti savo šunį ir užmegzti dar tvirtesnį ryšį su juo. Atminkite, kad kiekvienas šuo yra unikalus individas, ir tai, kas tinka vienam šuniui, gali nepatikti kitam. Jei kyla abejonių dėl savo šuns elgesio, visada geriausia pasitarti su šunų elgesio specialistu arba veterinaru. Jie gali padėti jums išsiaiškinti individualius jūsų šuns poreikius ir išmokyti jus tinkamų bendravimo bei elgesio korekcijos būdų.

Mūsų šunys yra ištikimi draugai, dovanojantys mums besąlygišką meilę ir ištikimybę. Suprasdami jų elgesį, galime užmegzti dar tvirtesnį ryšį ir užtikrinti jų fizinę bei emocinę gerovę. Tad atidžiai stebėkite savo šunį, įsiklausykite į jo kūno kalbą ir mėgaukitės kiekvienu šiltu jo liežuvio lyžtelėjimu!

Šaltiniai

https://www.thekennelclub.org.uk/health-and-dog-care/health/health-and-care/a-z-of-health-and-care-issues/why-does-my-dog-lick-me-so-much/

https://blog.myollie.com/why-do-dogs-lick-your-hands/

1 thought on “Kodėl šuo laižo rankas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *