Kodėl katinas kanda šeimininkui?

Kodėl katinas kanda šeimininkui?

Katės ir katinai – mylimi augintiniai, suteikiantys mums daugybę džiaugsmo ir tapę šeimos nariais. Tačiau, kaip ir bet kuris kitas gyvūnas, jos gali turėti nepageidaujamų elgesio formų, o viena dažniausiai pasitaikančių – kandžiojimasis. Toks elgesys gali būti ne tik skausmingas, bet ir erzinantis šeimininkams. Šiame išsamiame straipsnyje pateiksime informaciją apie dažniausias priežastis, kodėl katės ir katinai kandžiojasi, ir pateiksime praktinių patarimų, kaip pakeisti šį nepageidaujamą elgesį, padėsiančių mėgautis dar harmoningesniais santykiais su savo pūkuotu draugu.

Dažnos priežastys, kodėl katinas kandžiojasi

Norėdami rasti tinkamą sprendimą, pirmiausia turime išsiaiškinti, kas verčia augintinį griebtis tokių priemonių. Štai keletas dažniausių priežasčių, kodėl katinas kanda šeimininkui:

Dantų dygimas

Mažiems kačiukams dygstant dantims jie jaučia diskomfortą ir niežulį, todėl kramto ir kandžioja viską, kas pasitaiko jų kelyje, įskaitant ir žmonių rankas. Tokiu atveju rekomenduojama duoti katei specialių kramtomųjų žaislų ar skanėstų, kurie skirti būtent dantukų dygimo periodui. Paprastai šis procesas netrunka ilgai, todėl svarbu būti kantriems ir padėti katei šiuo šiek tiek sudėtingu etapu.

Žaidimas ir nuobodulys

Katinai yra aktyvūs padarai, turintys natūralų medžiotojo instinktą. Kandžiojimas gali būti žaidimo dalis, ypač jei katinas neišnaudoja savo energijos arba neturi pakankamai žaislų bei stimuluojančios aplinkos. Įsitikinkite, kad reguliariai skiriate kokybiško laiko interaktyviems žaidimams, pateikite įdomių žaislų, draskyklių bei galimybių laipioti ir tyrinėti aplinką. Nuobodžiaujanti katė gali pridaryti išdaigų!

Dėmesio reikalavimas

Kandžiojimasis kartais gali būti būdas jūsų katei reikalauti dėmesio. Jeigu dažnai paliekate augintinį vieną, gali būti, jog jis jaučiasi apleistas, todėl griebiasi tokių priemonių, kad atkreiptų dėmesį į save. Svarbu rasti laiko kasdieniams ritualams – žaidimams, glostymui, šukavimui, bendravimui. Katės taip pat turi poreikį jausti jūsų meilę.

Stresas ir nerimas

Išgyvendamos stresą ar nerimą katės pakeičia savo elgesį. Kandžiojimasis gali tapti būdu išreikšti baimę arba susidoroti su nemaloniais jausmais. Svarbu nustatyti, kas katę neramina (naujas augintinis, persikėlimas, garsūs triukšmai, maisto pakeitimas, svečiai ir pan.) ir pašalinti streso veiksnius. Didesnio streso atvejais gali prireikti konsultacijos su veterinaru, naudojimo raminamųjų priemonių (feromonų purškiklių, difuzorių) ar specialiai streso patiriančioms katėms sukurtos aplinkos – daugiau pasislėpimo vietų, galimybės būti aukštesniame lygyje ir pan.

Skausmas arba liga

Staigus katės elgesio pokytis, kaip antai padidėjęs kandžiojimasis, gali rodyti esamą sveikatos problemą arba juntamą skausmą. Jeigu katei, paprastai draugiškai, ėmus dažniau kandžiotis, keičiasi jos ėdimo ar žaidimo įpročiai, būtinai aplankykite veterinarijos kliniką. Gydytojas atliks reikiamus tyrimus ir nustatys, ar jūsų augintinis jaučia diskomfortą ar skausmą.

Netinkamas auklėjimas

Jeigu katė nebuvo atpratinama nuo kandžiojimosi nuo pat mažens, gali būti, jog ji mano, jog tai priimtinas elgesys. Labai svarbu nuo pat mažų dienų auklėti kačiukus ir nustatyti ribas, leisti pažinti, kad įkandimai nėra žaidimas. Nepamirškite, kad katės yra labai protingos būtybės, todėl greitai supranta, ko iš jų tikimasi.

Kaip atpratinti katiną nuo kandžiojimosi?

Atpratinimas nuo kandžiojimosi, kaip ir kitų nepageidaujamų elgesio formų koregavimas, reikalauja laiko ir nuoseklumo. Čia pateikiame kelis būdus, kaip pozityviai keisti katės elgesį:

  • Supraskite priežastį: Pirmiausia, stebėkite savo katės elgesį ir aplinką, kad galėtumėte nustatyti galimą įkandimo priežastį. Tai padės pasirinkti tinkamą sprendimo būdą.
  • Nereaguokite: Jeigu įmanoma, stenkitės nereaguoti į katės įkandimus šauksmu ar juo labiau fizinėmis bausmėmis. Toks elgesys tik dar labiau sukels stresą ir gali pabloginti situaciją. Vietoje to, išlikite ramūs, o katei įkandus, tiesiog atsitraukite ir nebenorėkite su ja tuo metu žaisti.
  • Griežtas „Ne”: Kai įkandimas kyla iš skausmo, baimės ar agresijos, naudojant griežtą balsą iš karto pasakykite „Ne“. Tai signalizuoja katei, jog toks elgesys yra netoleruojamas. Iš karto po įspėjimo, nutraukite visus kontaktus su gyvūnu (atsitraukite, nutraukite žaidimą ir pan.). Tai padės suformuoti asociaciją, jog įkandimas reiškia malonios veiklos pabaigą.
  • Nukreipkite dėmesį: Kai katė žaidimo tikslais puola jūsų rankas ar kojas, pasiūlykite saugią alternatyvą, pavyzdžiui, žaislinę pelytę, plunksnų žaislą arba draskyklę. Jeigu jums įkando, kai katinas bandė atkreipti dėmesį – nukreipkite jo dėmesį į tinkamą žaislą arba veiklą. Venkite plikų rankų kaip galimo žaidimų objekto.
  • Teigiamas stiprinimas: Kiekvieną kartą, kai katė gerai elgiasi, t.y. nerodo jokio noro kąsti, apdovanokite ją skanėstu, meiliu tonu pagirkite ar paglostykite. Tai stiprins pageidaujamą elgesį ir parodys katei, kokio elgesio tikitės ateityje.
  • Venkite bausmių: Niekada nebarkite ir fiziškai nebauskite savo katino už kandžiojimąsi. Toks elgesys tik sukels baimę bei agresiją ir nepadės išspręsti problemos. Gyvūnai nesupranta priežasties ir pasekmės principo, todėl baudimą gali susieti su jumis arba namais, o ne su netinkamu elgesiu.

Papildomi patarimai, kaip išvengti katino įkandimų

Kartu su auklėjimo strategijomis, štai keli papildomi patarimai, padėsiantys sumažinti įkandimų riziką:

  • Žaiskite su ja saugiai: Naudokite žaislus, kurie laiko jūsų rankas atokiau nuo katino dantų (žaislai-meškerės, lazeriai, kamuoliukai ir kt.).
  • Dantenų masažas: Jei įmanoma, jaunesnio amžiaus kačiukus įpratinkite prie dantenų masažo, kuris ilgainiui gali padėti sumažinti kandžiojimąsi vėlesniame jų amžiuje, nes jie yra įpratę prie lietimo aplink snukutį.

Kada kreiptis pagalbos – kai katinas kandžiojasi?

Tam tikrais atvejais jeigu kandžiojimasis kelia didelį susirūpinimą ar perauga į agresiją, nedvejodami kreipkitės į veterinarą arba į gyvūnų elgesio specialistą. Jie padės individualiai įvertinti jūsų augintinio situaciją, suteiks personalizuotus patarimus bei padės rasti tinkamiausius sprendimus.

Išvada

Kandžiojimasis gali būti varginantis katės elgesys, tačiau supratus pagrindines priežastis ir naudojant tinkamus atpratinimo metodus, jį galima sėkmingai koreguoti. Svarbiausia yra kantrybė, nuoseklumas ir meilė savo pūkuotam draugui. Atminkite, jog kiekviena katė yra skirtinga asmenybė, todėl kai kurie metodai gali būti veiksmingesni vienoms katėms nei kitoms. Svarbiausia atrasti, kas geriausiai tinka būtent jūsų augintiniui.

Šaltiniai

https://www.thesprucepets.com/stop-cat-bites-553893

https://bettervet.com/resources/pet-symptoms/why-do-cats-bite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *